Změnit instituci

Brněnská firma G. L. Electronic získala prestižní certifikaci Evropské vesmírné agentury

Brněnská firma G.L. Electronic dnes získala prestižní certifikaci Evropské vesmírné agentury (ESA). Díky tomu může vyvíjet a vyrábět součásti satelitů a zapojit se do veškerých projektů, které jsou realizovány a financovány v rámci tendrů ESA. Certifikaci společnosti udělil L’Istituto Italiano della Saldatura z italského Janova v prostorách biotechnologického inkubátoru INBIT, kde G. L. Electronic sídlí.

Společnost G.L. Electronic se již od roku 2003 účastní celé řady mezinárodních kosmických projektů, které realizuje převážně v Itálii a ve Francouzské Guyaně. Bránu k vesmírným projektům, které může realizovat přímo z Brna, jí otevřelo až přijetí České republiky do Evropské vesmírné agentury (ESA) v roce 2008.

„Naše společnost plánuje v Brně vytvořit stabilní zázemí pro vývojový tým a tím upevnit svou pozici na českém trhu. Kromě již rozvinuté spolupráce se zahraničními partnery se chceme věnovat navazování kontaktů se zkušenými firmami z České republiky z oblasti leteckého i kosmického průmyslu, a také s institucemi zabývajícími se výzkumem a vývojem využívající kosmické aplikace,“ vysvětlil Luděk Graclík, ředitel G.L. Electronic. Prvním krokem bylo zahájení spolupráce se Středoevropským technologickým institutem (CEITEC). Odborníci z CEITECu se budou podílet na vývoji částí komponent desek plošných spojů, firma získá možnost využívat čisté prostory VUT v Brně, a tím rozšíří své zázemí moderních laboratoří v biotechnologickém inkubátoru INBIT.

„Jsem velmi potěšen, že inkubátor INBIT rychle plní své cíle a poskytuje špičkové zázemí firmám typu G.L. Electronic. Spolupráce této firmy s Evropskou vesmírnou agenturou je dalším důkazem slibně se rozvíjející regionální ekonomiky“, podotkl náměstek hejtmana Václav Božek.

G.L. Electronic již spolupracuje s italskými výrobci satelitů Thales Alenia Space Italia, Carlo Gavazzi Space, Telematics Solutions či Blue Electronic a hledá další partnery. Pomoci jí k tomu má také členství v Czech Space Alliance, která sdružuje české firmy z oblasti kosmického průmyslu.

V kosmickém průmyslu je kladen důraz na vysokou kvalitu, bezchybnou funkci a maximální spolehlivost všech použitých komponent. Uspět zde může pouze zkušená technologická firma, jejíž výrobní operace jsou certifikovány dle norem Evropské kosmické agentury (ESA).

Programy ESA představují pro české vědce a firmy příležitost zapojit se do mezinárodní spolupráce v oblasti výzkumu kosmického prostoru, Země, družicové telekomunikace a navigace a kosmonautických technologií. Spolupráce s ESA zvyšuje jejich konkurenceschopnost a mezinárodní uplatnění. Aktivity ESA jsou financovány z příspěvků 18 členských států EU a Kanady, která má zvláštní statut spolupracujícího státu. Vložené prostředky se těmto státům vracejí formou průmyslových a výzkumných kontraktů, které jsou uzavírány na základě výsledků veřejných soutěží.

Jedním z projektů Evropské vesmírné agentury je také dnes velmi často zmiňovaný navigační systém Galileo, jehož centrála se bude stěhovat do České republiky již příští léto. Česko se tak stane jedním z center evropského vesmírného výzkumu a bude tak moci čerpat výhody, které ze spolupráce s ESA plynou. Blýská se na lepší časy české vědě, inovativním firmám i vysokým školám, které dokážou využít příležitosti spolupracovat s prestižními firmami z oboru.

Doplňující informace

O Jihomoravském inovačním centru (JIC)

Jihomoravské inovační centrum pomáhá inovačním firmám, studentům s originálními nápady, výzkumným pracovníkům a vynálezcům. JIC podporuje spolupráci mezi průmyslem a výzkumnými pracovišti. Centrum vytváří prostředí pro snadnější inovační podnikání na jižní Moravě.

Centrum usiluje o intenzivní propojení podnikatelského prostředí s vědecko-výzkumnou sférou jihomoravského regionu. Kromě jiného vytváří JIC platformu pro partnerství všech důležitých jihomoravských vědecko-výzkumných pracovišť, čímž přispívá ke zvýšení přínosu vědy a výzkumu na regionální i celorepublikové úrovni.

Pro inkubované firmy zajišťuje Jihomoravské inovační centrum finance, prostory, poradenství, kontakty, propagaci a pomoc při transferu technologií. Za dobu šesti let takto pomohlo vzniknout více než pěti desítkám firem, z nichž již 26 inkubační program úspěšně ukončilo.

JIC vzniklo v roce 2003 jako zájmové sdružení právnických osob. Členy sdružení jsou: Jihomoravský kraj, statutární město Brno, Masarykova univerzita, Vysoké učení technické v Brně, Mendelova univerzita v Brně a Veterinární a farmaceutická univerzita Brno.

www.jic.cz

O společnosti G. L. Electronic s.r.o.

G. L. Electronic s.r.o. se zabývá technickou podporou při výrobě satelitní techniky, jejího měření a kontroly kvality při realizaci vesmírných, leteckých a vojenských projektů. Již od roku 2003 se účastní celé řady mezinárodních kosmických projektů, které realizuje převážně v Itálii a ve Francouzské Guyaně. K těm nejvýznamnějším patří například projekt evropské laboratoře Biolab na jednotce raketoplánu Columbus určené k biologickým experimentům v mikrogravitních podmínkách, satelit ENMAP pro analýzu ekosystému, biofyzikální, biochemické a geochemické analýzy, satelit BepiColombo pro mapování planety a její magnetosféry, družice Sentinel 1 – SMU pro sledování pohybu na povrchu oceánů, satelit Swarm pro měření magnetického pole ke sledování změn zemského klimatu, satelit Cosmo pro sledování Země, odpalovací rampy Vega a Soyuz ve Francouzské Guyaně a další.

www.glelectronic.cz

Kontakt pro média:

Lucie Kanioková 725 558 145 kaniokova@jic.cz

Denisa Ranochová 608 445 255 denisa@ranochova.cz

Přečtěte si také
Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications

29. ledna 2018 9:46

Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical…

LECTURE: Dr. Ondrej Hovorka: Models of magnetic nanoparticles for biomedical applications MONDAY, 5. 2. 2018 Seminar room C2.11, from …

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy Marko

25. ledna 2018 18:21

Advanced Materials and Nanotechnology Seminar Series 2018: Dr Andriy…

WHEN: 30. 01. 2018 WHERE: CEITEC BUT, Purkynova 123, large meeting room SPEAKER: Dr Andriy Marko TALK: Advances in PELDOR…