eu logo
Projekt je finančně podpořen Evropskou unií z Evropského fondu regionálního rozvoje prostřednictvím Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.


Název projektu: CEITEC Nano+
Registrační číslo: CZ.02.1.01/0.0/0.0/16_013/0001728
Období realizace projektu: 1.4.2017 – 31.3.2021
Příjemce: Vysoké učení technické v Brně
Partner: Masarykova univerzita


Popis projektu:

Projekt CEITEC Nano+ je zaměřen na modernizaci přístrojového a laboratorního vybavení výzkumné infrastruktury CEITEC Nano na VUT v Brně ve spolupráci s Masarykovou univerzitou, což povede k posílení výkonu, relevance a excelence výzkumu ve vědeckém centru CEITEC zejména v oblasti nanotechnologií a nanověd. Projekt podpoří hlubší začlenění CEITECu do mezinárodních výzkumných struktur a projektových konsorcií a upevní jeho postavení jako špičkového evropského výzkumného pracoviště.


Cíle projektu:

Hlavním cílem předkládaného projektu je modernizace a funkční rozšíření přístrojového vybavení a laboratorního zařízení výzkumné infrastruktury CEITEC Nano. Podstatnou součástí realizace projektu bude investice do pořízení přístrojového a laboratorního vybavení všech sdílených laboratoří, ze kterých se infrastruktura skládá, což rozšíří možnosti využití infrastruktury a podpoří a zkvalitní výzkum a technologický rozvoj centra CEITEC zejména v oblasti nanotechnologií a nanověd.

Dalším důležitým cílem je rozvoj lidských zdrojů pomocí seminářů, workshopů a školení, což je nezbytné pro instalaci a následné co nejlepší využití potenciálu výzkumné infrastruktury pro poskytování veškerého spektra služeb pro výzkum, experimentální vývoj a inovace.

Obojí výše uvedené pak umožní plnit a rozvinout i výzkumné aktivity, realizované s využitím vybavení infrastruktury, které posunou vědecké centrum CEITEC zase dál směrem ke špičkovému evropskému a světovému výzkumu a podpoří jeho zapojení do mezinárodní spolupráce a realizace mezinárodních výzkumných projektů, což je dalším významným cílem tohoto projektu. Důležitou složkou projektu je i rozvoj mezinárodní spolupráce na základě již existujících vazeb se zahraničními výzkumnými institucemi, např. s Technickou univerzitou ve Vídni (TUW), Rakouským technologickým institutem AIT, Technologickým institutem v Karlsruhe (KIT) či Švýcarským federálním technologickým institutem ETH. Spolupráce se zahraničními výzkumnými centry povede k podávání společných návrhů projektů do prestižních mezinárodních grantových soutěží (zejména Horizon 2020 apod.).

Rozvoj centra CEITEC, podpořený tímto projektem, přinese prospěch nejen žadateli VUT a partnerské organizaci Masarykově univerzitě, jejíž součást CEITEC MU vstupuje do projektu, ale i celému regionu, zajistí efektivní přenos znalostí ze zahraničí, schopnost vytvářet mezinárodně konkurenceschopnou kvalitu ve výzkumu a rozmach spolupráce s high-tech firmami v oblasti nanotechnologií.


Výsledky projektu:

S podporou tohoto projektu bude výzkumná infrastruktura CEITEC Nano fungovat jako skutečně špičková soustava laboratoří, nabízející unikátní přístrojové vybavení na světové úrovni včetně kvalifikovaného a kompetentního personálu a umožňující využívat široké spektrum služeb pro výzkum a experimentální vývoj v oblasti přípravy a charakterizace nanostruktur a nanoobjektů. Významný efekt bude mít rovněž intenzivní rozvoj spolupráce se zahraničními organizacemi, s nimiž budou naši výzkumní pracovníci mít možnost zapojit se do rozsáhlých výzkumných projektů renomovaných institucí, jejichž rozměr přesahuje možnosti jednoho výzkumného centra, čímž se významně urychlí transfer kompetencí a rozvoj vědecké excelence v CEITECu.

Vynikající vybavení a mezinárodní spolupráce povede také ke zvýšení kvality publikovaných výsledků výzkumu (publikace budou směřovat do časopisů patřících mezi nejlepších 10 % nebo do nejlepšího kvartilu v příslušné kategorii) a k vyšší úspěšnosti v získávání projektů v mezinárodních grantových schématech (zejména Horizon 2020) a v zapojení do mezinárodních konsorcií. To vše povede ke zvýšení mezinárodní prestiže všech zapojených pracovišť a partnerských institucí a zviditelnění centra CEITEC a také ke zvýšení objemu finančních prostředků, které budou mít výzkumné týmy k dispozici pro další rozvoj; to by mělo vytvořit dobré podmínky i například pro přilákání dalších výzkumných pracovníků ze zahraničí a následně další zlepšení výkonu výzkumných týmů a celého centra i v období po skončení realizace projektu. V neposlední řadě modernizace a rozšíření škály nabízených služeb přispějí i k dalšímu rozvoji spolupráce s high-tech firmami na vývoji produktů s vysokou přidanou technologickou a znalostní hodnotou. Výzkum, který bude v rámci projektu realizován, má aplikační potenciál s dopadem na společensky závažné oblasti jako jsou nanoelektronika, zdroje energie, biomedicína apod., které patří mezi klíčové priority výzkumu a vývoje např. i v programu H2020.